Australský dolar

Australský dolar je oficiální měnou Austrálie (je používán i na australských obydlených zámořských teritoriích: Kokosové ostrovy, Vánoční ostrov a Norfolk) a také 3 ostrovních států v Pacifiku: Nauru, Kiribati a Tuvalu.
Dva z těchto států (Kiribati a Tuvalu) vydávají vlastní mince, které na jejich území kolují společně s australskými mincemi a bankovkami.

Jedna setina dolaru se jmenuje cent.

Někdy je dolar nazýván též „Aussie battler“; v nepříznivém období roků 2001 až 2002 se mu někdy přezdívalo „pacifické peso“.

Historie

V koloniálním období používala Austrálie měnu svého kolonizátora - britskou libru. 4. září 1909 byla ustanovena australská libra, která měla paritní hodnotu k britské libře a dělila se na 20 šilinků nebo 240 pencí. 14. února 1966 vznikl australský dolar, který vyšel z libry v poměru 1 libra = 2 dolary. Nově vzniklý dolar už používal desítkovou soustavu.

Mince

Nominální hodnoty současných mincí jsou 5, 10, 20 a 50 centů a dále 1 a 2 dolary. V období mezi roky 1966 a 1991 byly v oběhu i mince o hodnotách 1 a 2 centy, pro svou malou kupní hodnotu však byly staženy z oběhu. Na rubové straně všech mincí je vyobrazená zatím předchozí australská královna Alžběta II.
Mince, které jsou ve sbírce zde.

Bankovky

Bankovky jsou tištěny v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V roce 1988 se stala Austrálie první zemí na světě, která zavedla polymerové bankovky. Všechny dnes platné australské bankovky jsou z polymeru.

(Karel III. je vládnoucí král 16 nezávislých států - Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc
a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je považována za panovnici samostatného státu a plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené.)
© 2016 Zuza